Maastikuotsingud

SA Kadunud juures on moodustatud üle Eesti paiknev ja vajadusel kiirelt reageeriv Operatiivne Otsingurühm – meeskond vabatahtlikest, kes tahavad otsida ja üles leida looduses teadmata kadunuks jäänud inimesed.

SA Kadunud poolt moodustatud Operatiivne Otsingurühm on vabatahtlike ühendus, mis on loodud selleks, et aidata võimalikult kiiresti üles leida Eestimaal kaduma läinud inimesi. Aeg-ajalt ikka juhtub, et keegi läheb kodust välja ja ei tule enam tagasi. Statistika järgi jäi neist aastail 2009-2010 aastas keskmiselt 40-el inimesel kodutee leidmata.

Otsingud jagunevad kahte liiki – operatiivsed ja etteplaneeritud.

OPERATIIVSETE MAASTIKUOTSINGUTE puhul on oluline kiiresti reageerida, sest kusagil on hätta sattunud inimene, kes on võimalik et abitus seisundis ja kadunud olnud juba mõned tunnid ning aeg jookseb tema kahjuks. Sellisel juhul on vaja meie teatele (mobiilisõnumile) kiiresti vastata neil, kellel on hiljemalt tunni aja jooksul võimalik hüpata autosse ja startida ükskõik millisesse Eestimaa punkti. Otsingupiirkondadeks on valdavalt metsad ja sood ning otsima läheme eesmärgiga leida elav inimene.

ETTEPLANEERITUD MAASTIKUOTSINGUTEL on kuupäev pikemalt ette teada, eesmärk on leida üles varasemalt kadunuks jäänud inimene või välistada tema asumine konkreetses piirkonnas. Siin pole tegemist enam elava inimese otsimisega.

Mõlemal juhul on aga garanteeritud terve päev vabas õhus, huvitavad kaaslased, heal juhul rõõm kadunud inimese leidmisest ning õhtuks väsinud jalad, märjad saapad ja teadmine, et tehtud sai midagi sellist, mille üle võib uhke olla.

Aare Rüütel: „Kui oleks selline üle-eestiline maastikuotsingute meeskond, oleksin mina võimeline kaasa haarama vajaliku varustuse (riided jms) ja hiljemalt tunni aja jooksul startima ükskõik millises suunas, kui sel päeval vähegi võimalik on. Mul ei ole vaja metsas iga nelja tunni tagant toitlustust ja keegi ei pea mind bussiga kohale tooma. Kusagil on inimene hädas ja on vaja aidata ta üles leida enne, kui tema aeg otsa saab, ning kõik muu on sel hetkel natukene vähem tähtis. Kui päev on õhtusse jõudnud, siis tean, et seda, mida ma täna tegin, teevad vähesed ja see teadmine annab mulle hea enesetunde. Nii et kui oleks selline üle-eestiline maastikuotsingute meeskond, siis ma kuuluksin sinna.“

Selline on idealiseeritult meie arusaam oma panuse andmisest otsingumeeskonna koosseisus. Kuna asi on vabatahtlik, siis kõik, kes kuidagi soovivad kaasa lüüa, nõustudes otsingutel hoidma distsipliini, saavad seda ka teha. Keda huvitab ja kellel on võimalus operatiivselt reageerida, kes aitaks kaasa kasvõi ainult oma koduvalla piires, kes jällegi ainult aega ette teades etteplaneeritud maastikuotsingutel või kes tegevuse logistilise poole organiseerimisel. Auto puudumine pole ka takistuseks, sest kohad, kust kadumise teated tulevad, on alati erinevad ja päris kindlasti sõidab keegi ka teie kodukohast mööda ja saab teid kaasa võtta. Tänu KADUNUD72 toetajaliikmetele saavad kompenseeritud kokkuleppeliselt ka teie kulutused.
Ootame kõiki neid mõttekaaslasi, keda see valdkond kuidagi liigutab, ühendust võtma.

Kellel on soov osaleda, palun andke endast teada e-posti teel info@kadunud.ee , kirjutades meile kes Te olete, kuskohast Te olete, Teie kontaktid (vähemalt mobiilinumber) ja kas on (ei pea tingimata olema) ükskõik milline eelnev kogemus (looduses liikumine, politseitöö jne.) siis ka see info või helistage 5242776 Aare Rüütel, 56242426 Peeter Kaaret.

Vaata ka www.postimees.ee/?id=160686

AJALOOST –

29.09.2009 toimus meil Pärnus Kaitseliidu majas esimene otsinguteemaline kohtumine, kus osalesid lisaks meile esindajad Kaitseliidu Pärnu maleva OPER rühmast, Lääne Politseiprefektuurist, Pärnu Piirivalvekordonist, Eesti Päästekoerte Ühingust, MTÜ-st Otsingu-ja Päästetööd, Eesti Punase Risti Pärnumaa Seltsist, Vabatahtlikust Reservpäästerühmast ja koerajuht Jüri Hiiemäe Paidest.
Selle kohtumise käigus oli igaühel võimalik avaldada oma mõtteid tänasest olukorrast vabatahtlike kaasamisel otsingutele ning välja pakkuda suundi edaspidisteks tegevusteks. Kõige puudulikum on olnud info liikumine vabatahtlikeni, mistõttu seni on jäänud suur osa olemasolevast ressursist ka kasutamata, samas on puudu ka erinevaid vabatahtlikke ühendusi ühendav organisatsioon, kellega riigistruktuurid võiksid suhelda. Edasine tegevuskava on Politseiametis oktoobris läbi viia arutelu vabatahtlike kaasamisest operatiivsetele otsingutele ning kuidas korraldada info liikumist Politsei ja vabatahtlike vahel.

Esimene SA Kadunud operatiivse otsingurühma operatsioon toimus 07.10.2009 Vihula vallas Aasumetsa küla metsade ja Loobu jõe vahelises ruumis 03.10.2009 kell 14.00 metsa marju korjama läinud ning seejärel teadmata kadunuks jäänud 86- aastase naisterahva otsingutel.
Info käimasolevatest otsingutest koos küsimusega, kas me saaksime abistada, laekus SA-le Kadunud 06.10 kell 21.00 MTÜ-lt Otsingu-ja Päästetööd, meie väljasaadetud hilisöisele teatele sai hommikul startida kolm meie registreerinud vabatahtlikku – Andreani Reeder ja Anastassija Ljutenko. Koos Vabatahtlike Reservpäästerühmaga, kellelt tuli välja 5 koera koos koerajuhtidega ning kuus vabatahtlikku, alustasime Vihula valla konstaabli Ivo Roosimägi juhtimisel otsinguid 07.10 kell 11.00, kell 14.05 leidsime teadmata kadunud naisterahva 5 km kaugusel kohast, kus ta metsa läks, kahjuks küll liiga hilja. Ilmastikuolud olid rasked, mistõttu ei olnud võimalik välja lennata paraplaaneril, samuti olid rasked maastikuolud, meie lülitumine otsingutesse toimus neljandal päeval.
Lisaks saab lugeda ka www.delfi.ee/news/paevauudised/110_…id=26123887

Operatiivse Otsingurühmaga maastikuotsingutel osalemiseks on hetke seisuga soovi avaldanud 28 üksikisikust vabatahtlikku, lisaks neile on meiega otsingutel koostööd tegemas ja oma abi osutamas Kaitseliidu Pärnumaa Maleva OPER rühm, MTÜ Otsingu-ja Päästetööd, Eesti Päästekoerte Ühing, Vabatahtlik Reservpäästerühm, MTÜ Tartu Off-road Klubi, OÜ Aerosport, Oxygène Tallinn Sukeldumiskeskus ja Eesti Punase Risti Pärnumaa Selts.

Aare Rüütel, Peeter Kaaret.